Все про розвиток дитини від 1 року до 1 року і трьох місяців
Зразкові ігри-заняття з дитиною 1 г.-1 р. 3 міс.
Виховання пізнавальної активності в процесі дій з предметами
Програмний зміст
Дитину учать виконувати взаємозв’язані прямі і зворотні дії з предметами: розкладати і збирати, виймати і вкладати, перекладати кульки в коробку, відерко, скачувати їх по жолобку, розкладати і збирати кольорові ковпачки, нанизувати на стрижень 5 однакових кілець, вкладати порожнисті предмети (менший в більший), накривати однакові порожнисті предмети (куби, конуси) менший великим. Малюкові показують, як можна зібрати іграшку з 2-х частин (матрьошку, бочата). У іграх з дитиною використовують предмети, що зроблені з різних матеріалів (метал, дерево, поліетилен, папір, тканина), видають різне звучання (дзвоник, бубон, брязкальце).
Заняття з кубами
Мета:
В процесі практичних дій знайомити дитину з особливостями куба - стійкою геометричною фігурою, що має однакові грані. На емоційно-плотській, орієнтовній основі дати уявлення про властивості заповнених і порожнистих місткостей.
Матеріал:
8 кубів одного розміру (4 см) і кольору поміщено в дві коробки розміром 10×10x3 см і 5х5х15 см
Хід заняття:
Мама дає дитині плоску коробочку, закриту кришкою.
“Що там?” - питає дорослий, струшуючи коробочку. Малюк відкриває її і виймає по черзі кубик за кубиком. Мама учить малюка дії послідовного викладання предметів, тобто один за іншим. В кінці порожня коробочка показується малюкові: “Немає! нічого не немає!” Коробка закривається кришкою і струшується: “Не гримить. Порожня коробочка” - констатує мама.
Потім малюкові пропонується висока коробочка, мама струшує коробочку: “Тук-тук! Що там?” Мама нахиляє високу коробочку і один за іншим, прийомом струшування, передає малюкові кубик за кубиком (так дотримується послідовність дій з предметами). Коли коробка спустіє, малюкові пропонують заглянути в неї, струсити: “Немає! Нічого не немає!”
В третій частині заняття мама з дитиною будують башточку, а потім потяг. Куби накладаються вертикально або прикладаються один до іншого в горизонтальній площині.
Заняття з кольоровими ковпачками
Мета:
На емоційно-плотській, орієнтовній основі знайомити дитину з предметами конічної форми (порожнисті конуси різного кольору і величини) - “ковпачками”.
Матеріал:
8 різноколірних ковпачків, що послідовно вкладаються один в іншій. Колір ковпачків можна вибрати довільно або відповідно до основних квітів спектру.
Хід заняття:
Мама ставить перед малюком іграшку - ковпачки, прибрані послідовно один в іншій. Дитина бачить тільки верхній, найбільший ковпачок. Мати присуває всю конструкцію до малюка і пропонує зняти верхній предмет, потім наступний за ним. Звертає увагу крихти на колір кожного ковпачка і послідовно (у ряд) вибудовує один за іншим.
В другій частині заняття мама на очах дитину “згортає” всі ковпачки, послідовно накриваючи менший ковпачок великим. Все це супроводжується веселою розмовою, емоційно обіграється. Потім малюкові надається можливість діяти з ковпачками так, як йому хочеться.
На подальших заняттях мама показує, як з ковпачків можна побудувати красиву башточку, накладаючи послідовно кожен менший ковпачок на більший.
Заняття з матрьошкою
Мета:
Познайомити дитину з конструкцією, що розкладається: з однієї, великою, з’являється друга, маленька.
Матеріал:
Дві іграшки - велика і маленька. З коробок вирізується або методом перегину картонної планки робиться два столики: великий і маленький.
Хід заняття:
Для гри з матрьошками можна придумати цікавий сюжет. Наприклад, вони можуть кататися на машинках, танцювати, грати “в хованки”: ховатися під хусточку на очах малюка. А він хай виявляє їх під хусточкою.
В кінці заняття мама пропонує “напоїти” їх чаєм, пригостити. Матрьошок ставлять за імпровізовані столики, велику - за високий (великою) столик; маленьку - за низький (маленький). Чашки готують наперед, з шкаралупи горішка або тонкої паперової смужки, згорнутою спіралькою. Мама яскраво обіграє ситуацію чаювання, матрьошки дякують дитині. Дорослий ще раз закріплює отримані малюком знання, показуючи матрьошку маленьку і матрьошку велику. Вкладаючи по черзі в руки малюка то одну, то іншу іграшку, просить показати, де “велика”, а де “маленька” матрешечка. Величина предметів підкреслюється голосом (у маленької - голосок тоненький).
Далі малюк грає з матрьошками довільно, як йому хочеться.
Заняття з колечками
Мета:
Учити виконувати дію нанизування на стрижень. Учити дитину брати кільце кінчиками пальців, обхвачувавши його зверху, або великим і вказівним пальцями, обхвачувавши його збоку.
Матеріал:
Піраміда - одноколірні кільця (діаметром не меншого 8–9 см, 5–6 шт.) на стрижні.
Хід заняття:
Перед дитиною лежить 5–6 кілець однакового розміру. Мама спонукає малюка узяти кільце в руки, провести долонею по поверхні, спробувати поставити на бічну поверхню, покатати вліво-управо; учить дитину брати кільце кінчиками пальців.
“Зберемо піраміду!” - пропонує мама. Вона перша присуває до себе стрижень і опускає на нього кільце. Потім пропонує повторити її дію. Якщо малюкові важко, мати його ручкою виконує дію, або знову повторює показ. Можна використовувати звуковий прийом: кільце, пройшовши через стрижень, опускається у верхній його частині, падаючи на опору, видає звук. “Тук!” - весело коментує мама, спонукає повторити звуконаслідування. Потім піраміда збирається повністю. Мама акцентує увагу дитини на результаті його “роботи”.
Якщо у дитини зберігається інтерес, можна повторити гру з колечками з початку. Можна повторити збір піраміди з кільцями іншого кольору. Таким чином, малюк бачить зібрані їм дві піраміди різного кольору. Мама підкреслює їх колір.
Заняття з кульками
Мета:
В процесі практичних дій на емоційно-плотській, орієнтовній підставі учити виконувати дії з предметами з
обліком їх форми і положення в просторі. Формувати
уміння брати кульку кінчиками пальців, скачувати по лоточку.
Матеріал:
8 куль (діаметром 4 см) одного розміру і кольору. Лоток для скачування куль.
Хід заняття:
Мама пропонує дитині коробку з кулями. Дитина діє з коробкою, вибирає кульки, вони розкочуються. Мама прокатує то один, то інша кулька до дитини. Заняття можна проводити сидячи на килимі. Потім мама бере коробочку і пропонує малюкові поодинці принести кулі, які знов збирають в коробку.
В наступній частині заняття дитини учать скачувати кулі по жолобку. Його можна зробити з картону. Вони знов розкочуються. Збір куль в коробку і розкочування їх повторюється кілька разів.
Заняття “Що в каструльці?”
Мета:
Знайомити дитину з різними предметами, допомагати йому запам’ятовувати їх назви.
Матеріал:
Набір “овочі” (морквина, огірочок, ріпка, помідор), каструлька з кришкою. У каструльку наперед вкладається набір “овочі”.
Хід заняття:
Мама показує дитині каструльку: “Що там?”
Малюк відкриває кришку і вибирає овочі. Мама пропонує їх розглянути. Вона вкладає в руки дитини то один предмет, то інший, пропонує провести кінчиками пальчиків по поверхні кожного предмету. “Це - огірочок зелений, це - морквина”, - говорить вона. Предмети знов вкладаються в каструльку. Заняття повторюється.
Виховання пізнавальної активності при ознайомленні з навколишнім
Програмний зміст.
Ознайомлення з предметами домашнього ужитку. Дитини 1 г.– 1г. 3 міс. знайомлять з предметами меблів (стіл, стілець, ліжко), посуду (ложка, тарілка, чашка), одягу (шапка, плаття, туфлі). Звертають увагу малюка на їх призначення і способи дій з ними. Знайомлять з простими транспортними засобами (коляска, візок, каталка). Показують автомобіль, що стоїть біля будинку (їздить, гуде, є колеса, вони крутяться). Показують тварин, що живуть поряд: кішку (”киця”), собаку, пташок. Відзначають особливості кожної тварини (очі, хвіст, вуха).
Інсценування за допомогою іграшок.
Дорослий проводить показ нескладних сюжетів за допомогою іграшок середнього розміру, наприклад з лялькою, матрьошкою, уточкой. Включає в інсценування іграшки, що зображають тварин (собачку, кішечку, зайчика, ведмедика). Проводить з цими іграшками покази побутових і забавних ситуацій, включаючи засоби пересування (машини з кузовом, легкові автомобілі, візки, санки).
В інсценуванні з лялькою закріплюється уявлення про предмети меблів одягу і посуду (ложка, тарілка, чашка).
Розгляд картинок
Дитину учать дізнаватися зображення знайомих предметів. Для розгляду пропонують картинки, на яких зображений один предмет, без додаткових деталей, в статичному положенні (лялька “ляля”, собачка “ав-ав”, уточка “га-га”).
Знайомство з художньою літературою
Дитині можна читати нескладні твори фольклору (потешки, пісеньки, баєчки), в змісті яких відбиті доступні його розумінню розучені дії (”Ладоньки”, “Сорока- ворона”, “Пальчик- хлопчик”). До 1г. 3 міс. крихту учать розуміти нескладний сюжет, виражений у віршованій формі (”Гусаки-гусаки”, А.Барто “Дивиться сонечко у віконце”).
Заняття з лялькою
Мета:
Продовжувати знайомити дитину з навколишніми предметами, їх особливостями і можливостями використання. Учити полегшеним назвам (лялька - “ляля”, собачка - “ав-ав”). Давати поняття загальновживаних назв цих предметів, спонукати вживати в активній мові полегшений варіант назви або звуконаслідування. Учити малюка по картинці дізнаватися знайомі предмети, називати їх полегшеними словами.
Матеріал:
Лялька середнього розміру (30–40 см), собачка (20–25см). Дві картинки, на яких зображена лялька і собачка.
Хід заняття:
Мама прибирає іграшки, так щоб малюк спочатку заняття їх не бачив. Вона привертає дитину веселою розмовою, прагнучи сконцентрувати його увагу, потім розігрує сценку: лунає стукіт. “Хтось йде до нас в гості”, - говорить мама; перед очима малюка з’являється лялечка. “Лялька - “ляля” прийшла до Саші (ім’я дитини)”, - пояснює мама. Лялька вітається, якщо малюк хоче узяти її в руки, мама віддає, але дії дитини коментує: “Де у “лялі” очки (ручки, ніжки, рот, носик)? (показує), а де у Сашеньки? (показує). Потім просить повторити: “ляля” і тут же уточнює: “Лялька”. Далі йде показ картинки, що зображає ляльку: “Ось “ляля” - лялька на картинці.
Де “ляля?” - Ось! На картинці -”ляля”.
.
В наступній частині заняття раптово лунає гавкіт і з’являється собачка, лялька ховається. Аналогічно першій частині проводиться сценка з собачкою, вводиться полегшене слово “ав-ав”.
В третій частині заняття знов з’являється лялечка, собачка радіє зустрічі з нею. Ще раз мама намагається ввести в активний словник: “ляля”, “ав-ав”. Просить повторити їх. Показує картинки: “Де “ляля”?”, “Де “ав-ав”?” Якщо дитяті важко, мама відповідає за нього.
Заняття з іграшковим автомобілем (машиною).
Мета:
Продовжувати знайомити дитину з назвами предметів і іграшок, що знаходяться в найближчому оточенні. Учити розуміти слова, що позначають дії предмету (”Машина - “бі-бі” - поїхала, зупинилася”)
Матеріал:
Іграшкова машина з кузовом, лялька.
Примітка: іграшки повинні бути відповідні один одному, машина 30–40 см, лялечка 20–25 див.
Хід заняття:
Мама запрошує малюка пограти. За дверима лунає звук бібікающей машини. “Що це? Чуєш: “бі-бі-бі”?” У кімнату в’їжджає машина.
Примітка: мама знаходиться в отворі дверей в кімнату і розігрує першу частину заняття, не показуючи іграшку відразу. Так дорослий підсилює орієнтовну активність малюка.
В другій частині заняття розігрується сценка поїздки машини, вводяться нові слова - “бі-бі” поїхала: “бі-бі-бі”, машина гуде: “бі-бі-бі”. “Як гуде машина, повтори!” - просить мама. В процесі заняття дорослий акцентує увагу малюка на діях машини: поїхала, зупинилася, загуділа, знову поїхала. У активний словник дитини мама намагається ввести слова: “бі-бі” і “бібікаєт”, в кінці будує пропозицію: “Бібі бібікаєт”.
В наступній частині заняття в кузов машини садиться лялька: “Ляля” поїхала; зупинилася “бі-бі”. Сценка “лялька в машині” розігрується ситуативно, дорослий придумує різні нескладні колізії сюжету, бавлячи малюка. Вводить нові і повторює знайомі для дитини лепетниє слова і звуконаслідування. Активізує мову самої дитини. В кінці заняття лялька виїжджає на машині, обіцяючи, що скоро приїде в гості.
Примітка: Заняття необхідно повторювати 2–3 разу, підсилюючи враження і закріплюючи знання малюка.
Читання потешки “Ладушки-ладушки”
Мета: Учити дітей наслідувати ігровим діям, формувати відчуття ритму.
Хід заняття: Мама грає з дитиною, читаючи напам’ять:
- Ладоньки, ладоньки! (Дитина ляскає долоньками)
Де були?
- У бабусі.
- Що ви їли?
- Кашку. (Дитина робить ручками “ліхтарики”)
- Пили простоквашку.
Простоквашка вкусненька (Дитина нахиляє вперед головку)
Кашка сладенька
Бабуся добренька!
Попили, поїли, шу-у-у. (Малюк розводить ручки)
Додому полетіли (Махає гронами рук)
На головку сели
Ладоньки заспівали. (Дитина кладе ручки на головку)
Потешка повторюється.
Заняття - гра “Доручення”
Показ предметів у дії. Розігрування з декількома предметами нескладного сюжету з використанням узагальнення дій (”Собачка сіла. Лялька сіла. Саша сів на стільчик”). Гра “Доручення” це виконання словесного доручення, що складається з однієї дії при участі і допомозі дорослого.
Мета:
Продовжувати знайомити дитину з назвами дій ляльки, матрьошки, собачки, людей. Учити розуміти загальновживану назву цих дій (ходити, впасти, сісти, лягти). У активній мові допускати їх заміну полегшеними словами (Лялька - “ляля”, ходить - “топ-топ-топ”).
Матеріал:
Лялька, собачка (ведмедик, Буратіно).
Хід заняття:
Гра з предметами розгортається ситуативно. Дорослий придумує сюжет, виходячи з дитячого досвіду і інтересу до дій персонажів. Наприклад, спочатку прийшла матрьошка, потім - собачка, і так далі. Потім вони по черзі сідають, танцюють, співають. “Матрьошка танцює, собачка танцює, лялька танцює”, говорить дорослий.
Статті по темі
Теги: іграшки, куби, кульки, картинки, кольорові ковпачки, колечка, матрьошка, програмний зміст